هدر سایت

چاپ اینتاگلیو

چاپ اینتاگلیو

 تعریف چاپ اینتاگلیو

به خانواده ای از تکنولوژی های چاپ می گویند که عکس روی یک سطح (صفحه) برش می خورد. خطوط برش خورده یا گود شده جوهر را روی خود نگه می دارند.

معمولاً صفحات یا ماتریکس های برش از مس و زینک ساخته می شوند. این برش ها با استفاده از روش هایی مانند حکاکی، چاپ فلزی، گراورسازی، قلم زنی و… ساخته می شوند.

تاریخچه چاپ اینتاگلیو

چاپ اینتاگلیو بعد از چاپ نقش چوبی به اروپا وارد شد.
اولین نمونه های انجام شده با این چاپ و باقی مانده ورق های بازی هستند که به سال ۱۴۳۰ میلادی ساخته شده در کشور آلمان باز می گردد.
زمانی از این چاپ برای تمام چاپ ها شامل اوراق بانکی، گواهی نامه ها، روزنامه، کتاب، نقشه و … استفاده می شد. امروزه حکاکی های اینتاگلیو به طور عمده برای پول کاغذ یا پلاستیکی، پاسپورت ها، اوراق بانکی و… استفاده می شود.
از جمله هنرمندان معروفی که از این نوع چاپ استفاده می کردند می توان به پابلو پیکاسو و فرانسیس گویا اشاره کرد.

فرایند چاپ

در پلیت های چاپ اینتاگلیو  قسمت های چاپ شونده فرو رفته تر از سطح پلیت می باشد نقاط فرو رفته با مرکب پر می شود و بقیه ی سطوح خالی از مرکب است .
از آنجای که مرکب در فرو رفتگی های سیلندر قرار می گیرد وتحت فشار بسیار زیاد روی سطح چاپی منتقل میشو د در قسمت های تصویر یا همان فرورفتگی های سیلندر یک حالت برجستگی روی کاغذ ایجاد می شود .
نشست مرکب در همین نواحی برآمدگی مضاعفی را پدید
می آورد که با لمس یا نگاه کردن زیر نور اریب می توان پی به حضور آن برد.
این خصوصیت چاپ اینتاگلیو برای ایجاد افکت های تصویر مخفی بسیار مناسب است. همچنین این کیفیت ویژه توسط چاپگرهای لیزری و اسکنر ها قابل تقلید نیست.
نوشتهٔ بعدی
بسته بندی تجدید پذیر، گامی موثر برای حفاظت از محیط زیست
نوشتهٔ پیشین
ماشین های چاپ رول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
× نیاز به مشاوره دارید؟